صادرات ۳۰۰ هزار تنی محصولات لبنی در سال جاری

[ad_1]

به گزارش مقاومتی نیوز، حسن رکنی دیروز در گفت و گو با ایرنا حضور ایران را در بازارهای صادراتی حوزه دام و طیور پراهمیت دانست و افزود: امسال این محصولات به کشور روسیه ، برخی کشورهای اروپایی و اوراسیا که متقاضیان فرآورده های لبنی ایران هستند، صادر شده است.

به گفته وی، امسال در حوزه فرآوردهای لبنی علاوه بر افزایش تولید و تقویت بازارهای صادراتی، کشش بازار داخلی نیز بهبود یافته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ‘سال طلایی’ صادرات محصولات لبنی ایران به کشورهای متقاضی بوده است، افزود: ما سال گذشته با داشتن مشتری مانند کشور روسیه ، صادرات محصولات لبنی خود را به نزدیک ۸۵۰ هزارتن رساندیم.

رکنی براین باور است که با توجه به ظرفیت های موجود در این بخش امکان افزایش تولید و صادرات وجود دارد.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: در سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۹ میلیون و ۶۵۰ هزارتن شیرخام در کشور تولید شد که به نظر می رسد طبق برنامه ریزی سالجاری این رقم به بیش از ۱۰ میلیون تن افزایش یابد.

رکنی درباره سرانه تولید و مصرف شیر و فرآورده های لبنی در کشور افزود: سال گذشته نزدیک به ۱۱۱ کیلوگرم سرانه تولید شیرخام داشتیم که این رقم به طور تقریبی نزدیک میانگین جهانی است.

وی گفت: براساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید سرانه مصرف به ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم برسد.

معاون وزیرجهادکشاورزی افزود: به طور حتم برنامه افزایش شیر و تنوع فرآورده های لبنی را طبق استانداردهای ملی و بین المللی به همراه بسته بندی های متنوع در دستور کار داریم تا بتوانیم حجم صادرات را به بازارهای صادراتی خود افزایش دهیم.

سال گذشته با اختصاص دو هزار میلیارد ریال (۲۰۰ میلیارد تومان) مشوق صادراتی لبنیات، صادرات این محصول به ۸۵۰ هزارتن رسید، درحالی که در سال ۱۳۹۴ حجم وزنی صادرات لبنیات ۶۰۰ هزارتن بوده است.

براساس آمار، در ۱۰ ماه نخست سال ۱۳۹۵ در بخش کشاورزی چهار میلیارد دلار صادرات داشته ایم که بخش دام و طیور با یک هزار و ۳۰۰ تن به ارزش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار ، ۲۵ درصد صادرات را به خود اختصاص داده که طی این مدت بخش دام و طیور موجب مثبت شدن ۵۰۰ میلیون دلاری در بخش کشاورزی شده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *